Czy wirtualne biuro jest legalne?

wirtualne biuroW XXI wieku, w dobie szeroko pojętej cyfryzacji i informatyzacji, stacjonarne biura odchodzą w zapomniane. Posiadanie własnego, fizycznego lokum rodzi wiele problemów, a przede wszystkim generuje koszty, na które początkujący przedsiębiorca nie może sobie pozwolić. Dodatkowo, jeżeli biznes prowadzony jest w dużej mierze za pośrednictwem Internetu, luksus w postaci „czterech ścian” i biurka jest całkowicie zbędny. Coraz więcej jednostek decyduje się zrezygnować z biura, jako biura i zakupić usługę biura wirtualnego. Czy jest to legalne?

Wirtualne biuro nie jest typowym biurem. Można śmiało stwierdzić, że właściwie nie posiada większości cech, jakie posiada fizyczne, namacalne biuro. Najogólniej rzecz ujmując jest to usługa polegająca na udostępnianiu jednego adresu do rejestracji działalności wielu podmiotom. Niektóre firmy szczycą się tym, że w jednym miejscu mają zarejestrowane kilkadziesiąt – kilkaset podmiotów. Usługa ta jest nieoceniona w swojej przydatności w przypadku osób, które zajmują się tzn. wolnymi zawodami np. freelancerów.

Początkujący przedsiębiorca, a często również wielu innych, prężnie działających na rynku biznesmenów, nie jest w stanie podołać wszystkim wydatkom. Kilkaset złotych ZUS-u znacząco nadwyręża ich budżet. Dodatkowe kwestie w postaci lokalu generują takie koszty, iż prowadzenie interesu staje się najzwyczajniej w świecie nieopłacalne. Wynajem powierzchni biurowej mija się z celem. Stąd właśnie tak duży popyt na usługi zwane wirtualnym biurem. Przedsiębiorca za stosunkowo niewielką opłatą uzyskuje adres konieczny do rejestracji. Zależnie od firmy oferującej takie rozwiązania, możliwe są jeszcze inne udogodnienia w postaci odbierania poczty, wsparcia księgowego, wynajmu Sali konferencyjnej etc.

Wirtualne biuro jest w pełni legalną usługą, z której może korzystać każdy przedsiębiorca. Wbrew pozorom nie jest ona dedykowana wyłącznie przedstawicielom wolnych zawodów i start-upów, ale wszystkim tym, którzy pragną zaoszczędzić. W przeszłości zdarzały się pewne niejasności, co do wirtualnych biur, zwłaszcza w kwestiach podatkowych. Kilkukrotnie zdarzyło się, że Urząd Skarbowy zakwestionował możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej w tego typu biurze i finalnie odmawiał nadania NIP. W 2014, po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego sytuacja stała się jasna i klarowna. Działalność gospodarcza może być prowadzona w dowolnym miejscu, również przy wykorzystaniu wirtualnych biur oraz biur coworking.

Mając na uwadze powyższe, żaden Urząd Skarbowy nie może odmówić przyszłemu przedsiębiorcy rejestracji działalności gospodarczej, gdy ten korzysta z usług wirtualnego biura. Wirtualne biuro jest zatem w każdym aspekcie legalne. Warunek jest tylko jeden: firma świadcząca usługę wirtualnego biura musi posiadać zgodę właściciela lokalu na podnajem go osobom trzecim. Urząd Skarbowy zarejestrowanej działalności gospodarczej będzie tym, który jest właściwy dla siedziby firmy świadczącej usługę.