Czym jest B2B i jak wygląda kontrakt

 

B2B, czyli wyrażenie business to business, to model biznesowy oznaczający każdą relację, transakcję oraz formę współpracy, którą zawierają ze sobą dwa podmioty gospodarcze — firmy i przedsiębiorcy. Na rynku można znaleźć coraz więcej ofert pracy oferujących umowę w formacie B2B, który wymaga, aby potencjalny pracownik prowadził swoją własną działalność gospodarczą lub był w stanie ją otworzyć. System B2B jest przeznaczony dla osób i przedsiębiorców, którzy chcą działać niezależnie. B2B obejmuje przedsiębiorców, którzy wspólnie działają na rzecz klientów indywidualnych, których model bezpośrednio nie dotyczy. Ten system biznesowy obejmuje przedsiębiorców i ich kontrahentów, dostawców, logistyków oraz wszystkie inne osoby prowadzące własne punkty sprzedaży towarów lub usług. 

 

W ramach B2B można prowadzić zróżnicowane rodzaje działalności — od handlu detalicznego, przez handel hurtowy, aż po świadczenie usług. Jak zwraca uwagę biuro rachunkowe Kraków ABIX, w tym modelu biznesowym nie ma znaczenia, jaki status prawny posiadają obie strony kontraktu, gdyż do B2B mogą dołączać spółki kapitałowe, akcyjne, osobowe lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (inaczej osoby prowadzące samozatrudnienie). Tę formę współpracy wykorzystuje się w marketingu wertykalnym — pomiędzy firmami z różnych branż oraz w marketingu horyzontalnym — pomiędzy przedsiębiorstwami z tej samej branży.

 

Jak wygląda współpraca w modelu biznesowym B2B?

 

Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie pracowników w formie kontraktu B2B, który wymaga założenie działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG lub KRS. Decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i podjęcie współpracy na podstawie systemu B2B, druga strona umowy nie płaci składek emerytalnych oraz nie musi odprowadzać składek do ZUS-u ani płacić ubezpieczenia chorobowego. Ten obowiązek spoczywa na pracowniku, który jest zobowiązany do comiesięcznego rozliczania się ze swoim urzędem. 

 

Zaczynając własną działalność i rozpoczynając współpracę na B2B, przez pierwsze 6 miesięcy obowiązuje ulga na start, co oznacza brak konieczności odprowadzania składek do ZUS-u. Przez kolejne 2 lata w zależności od dochodów, składki mogą być zmniejszone. Biuro rachunkowe zwraca również uwagę na to, iż nawiązując współpracę w modelu B2B, pracownicy nie mają żadnych praw pracowniczych, co oznacza m.in. brak płatnego urlopu wypoczynkowego czy brak urlopu macierzyńskiego. Model B2B zobowiązuje również do samodzielnego płacenia podatków, które można rozliczać na ogólnych zasadach wg skali podatkowej, wg stawki liniowej, na zasadach karty podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Wynagrodzenie w modelu B2B oraz zagrożenia fiskalne

 

Jednym z zagrożeń, jakie może powodować podpisanie kontraktu B2B, jest uznanie go za tradycyjną umowę o pracę. W przypadku umowy o pracę pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego nadzorem, w wyznaczonym miejscu i czasie, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. W modelu B2B te elementy nie mogą występować. Jeśli kontrola PIP lub ZUS dostrzeże złamanie tych zasad, to nałoży konsekwencje dla obu stron:

      • zobowiązanie pracodawcy do zapłaty składek ZUS od wynagrodzenia pracownika do 5 lat wstecz

      • zobowiązanie pracodawcy do zapłaty podatku PIT-4 od wynagrodzenia do 5 lat wstecz

      • roszczenia samozatrudnionego do udzielenia zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego

      • korekty w podatku dochodowym dla samozatrudnionego

W modelu biznesowym B2B wynagrodzenie za pracę otrzymane od pracodawcy jest zawsze podane w kwocie netto. Większa ilość pieniędzy wpływających na konto brzmi zachęcająco, jednak nie wszystkie pieniądze są wyłącznie do dyspozycji pracownika, gdyż jak już wiadomo, to pracownik jest zobowiązany do samodzielnego opłacania składek i podatków. W tym przypadku można na własną rękę obliczyć kwotę po rozliczeniu z kontraktu B2B lub sięgnąć po fachową poradę, jaką oferuje biuro rachunkowe Kraków. W kwestii zarobków wiele zależy od wyboru stawki podatkowej, formy założenia działalności gospodarczej oraz przywilejów podatkowych dla przedsiębiorców.