Umowa o dzieło — obowiązek zgłaszania w ZUS zawartej umowy

 

Dość od niedawna, bo od 2021 roku w życie wszedł przepis, który zobowiązuje przedsiębiorców, właścicieli firm i działalności gospodarczych do zgłaszania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych informacji o zawartej umowie o dzieło. Takie oświadczenie powinno zostać przekazane przy pomocy specjalnego formularza, w którym należy podać dane wykonawcy dzieła, a także konkretne informacje odnoszące się do przedmiotu zawartego kontraktu. Biuro rachunkowe Kraków zwraca uwagę na to, że nie każdą zawartą umowę o dzieło należy zgłaszać. Jeśli umowa o dzieło została zawarta z własnym pracownikiem lub będzie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, ale jest zawarta z innym podmiotem oraz zawarta jest z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności- to nie ma obowiązku zgłaszania takiej umowy. Niestety wszystkie pozostałe umowy należy zgłosić do ZUS. Każdy przedsiębiorca ma 7 dni od daty podpisania umowy na dostarczenie dokumentów i przekazanie tej informacji do ZUS-u, chyba że ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku Zamawiający ma jeszcze jeden dzień, gdyż termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy.

 

Proces zgłoszenia umowy o dzieło w ZUS i cel informowania jednostki

 

Chcąc zgłosić zawartą umowę o dzieło do ZUS-u, należy postępować z odgórnie narzuconym procesem. Należy wypełnić specjalny formularz RUD, który oprócz oświadczenia o zawartej umowie o dzieło posiada również niezbędne informacje z danymi identyfikacyjnymi, danymi adresowymi osoby zamawiającej wykonanie umowy o dzieło, danymi adresowymi wykonawcy umowy, a także daty początku umowy i zakończenia. Oprócz tego należy podać, co dokładnie jest przedmiotem zawarcia takiej formy umowy między zamawiającym a wykonawcą dzieła. Jak potwierdza biuro rachunkowe Kraków, taki obowiązek ma na celu zwiększenie możliwości udzielenia pomocy wykonawcom, która może być wyegzekwowana w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Obowiązek zgłaszania umów cywilnoprawnych typu umowa o dzieło, ułatwia także prowadzenie różnego rodzaju statystyk, a także prowadzenie rejestru przez ZUS. Taka ewidencja pomaga odpowiednim organom weryfikację ewentualnego istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób, które są zatrudnione na mocy umowy o dzieło.

 

Czym jest umowa o dzieło?

 

Umowa o dzieło to forma umowy, która jest zawierana między zlecającym dzieło oraz przyjmującym zlecenie wykonania tego dzieła. Osoba, która przyjmuje wykonanie dzieła, otrzymuje prawo do wynagrodzenia w chwili ukończenia i oddania dzieła zamawiającemu. Biuro rachunkowe zwraca uwagę na to, że to osoba zamawiająca wykonanie dzieła ustala finalne wynagrodzenie osobie przyjmującej wykonanie. W treści umowy nie może znajdować się informacja o wyznaczonym miejscu oraz czasie wykonania. Warto również pamiętać, że umowa o dzieło w żadnym wypadku nie określa podległości osoby, która je wykonuje do osoby, która to dzieło zamawia. Dziełem można określić materialny lub niematerialny rezultat pracy osoby przyjmującej wykonanie dzieła. W praktyce oznacza to, że przedmiotem umowy o dzieło może być zarówno wykonanie materialnej oraz namacalnej rzeczy takiej jak obraz lub krzesło, jak i usługę, której nie da się zmaterializować, np. zagranie koncertu.

 

Kwestia podatku dochodowego w umowie o dzieło

 

Każda wypłata wynagrodzenia, która pochodzi z podpisania umowy o dzieło, musi zostać udokumentowania odpowiednim rachunkiem. Rachunek pełni funkcję dokumentu, dzięki któremu zamawiający jest w stanie rozliczyć wynagrodzenie dla wykonawcy dzieła. Jeśli wynagrodzenie jest niższe niż 200 zł, to taka umowa powinna być rozliczona przez zryczałtowany podatek dochodowy 12 % przy pomocy formularza PIT-8 AR. Natomiast, każda umowa powyżej 200,00 zł brutto podlega pod zasady ogólne rozliczenia podatku. Każda osoba zlecająca dzieło jest zobowiązana do przekazania odpowiednim służbom urzędu skarbowego deklarację o podatku dochodowym tuż po zakończeniu roku podatkowego. Biuro rachunkowe potwierdza — jeśli zamawiający wykonanie umowy o dzieło zastosuje rozliczenie zryczałtowanego opodatkowania umowy, to jest on zwolniony z przygotowania zarówno dla wykonawcy dzieła, jak i urzędu skarbowego rocznej deklaracji PIT-11. W pozostałych przypadkach mają zastosowanie przepisy ogólne i wykonawca dzieła otrzyma do końca lutego kolejnego roku deklarację PIT-11.